Döviz Mi Almak Karlı, Altına Yatırım Yapmak Mı?
Döviz Ekonomi

Döviz Mi Almak Karlı, Altına Yatırım Yapmak Mı?

Arkadaşlarınla Paylaş!

 • Döviz mi almak karlı, altına yatırım yapmak mı? Bu soru devamlı olarak sorulan ancak cevabı bir türlü olamayan bir soru haline gelmiştir. Yatırımcılar için genelde tercih dövizden yana olsa da diğer taraftan da altına da çok ciddi yatırımlar yaparlar. Çünkü altın değerini okuyan bir yatırım aracıdır yani belki yatırılan para kat be kat olmaz ancak eriyip de yok olma riski de yoktur. Buna istinaden yatırımcı politikası her zaman para saklamak istediklerinde altın yatırımı para kazanmak istediklerinde ise döviz yatırımıdır.

Dolar Yatırımı Karlı Mı?

Dolar eğer performans gösteren hareketlerde bulunuyorsa altın da düşüş var demektir. Yani dolar ve altın fiyatları arasında ters ilişki vardır. Spekülasyonlardan dolar etkilenir. Altın ve dolar üzerinden işlemler yapılırken kazançlı yatırımlar sağlanması mümkün olmakla beraber aynı zamanda değer kazanma ya da kaybetme durumunu yaşatır.

Altına Yatırım Yapılır Mı?


Uzun vadede yatırım yapmak isteyenler için altın deyim yerindeyse güzel bir sığınaktır. Özellikle yatırım araçlarından bir başkası olan borsa hakkında bilgi sahibi dağilinse asla girişimde bulunulmamalıdır. Bu noktada altın yatırımı en risksiz yatırım aracı olarak önerilir.

 • Altın en risksiz yatırım aracıdır.
 • Altın ve döviz arasında tersi ilişki vardır.
 • Dövizde hızlı dalgalanmalar yaşanabilir.
 • Yatırımcı piyasa kokusuna göre döviz mi altın mı karar verir.
 • Altın hızlı iniş çıkışlar göstermez.

Altın çok hızlı iniş çıkışlar göstermez. Diğer taraftan ne kadar döviz miktarı fazla söz konusu olursa kar da bir o kadar fazla olacaktır. Altına göre döviz kurunda beklenmedik dalgalanmalar yaşanabilir. Bu dalgalanmaların sebeplerine gelince; hangi ülkenin para ise o ülkede oluşan durumlar, olaylar neticesinde hareketlenmeler yaşanır. Bu açıdan dikkate alındığında altın çok daha güvenli bir yatırım aracı görülebilir.

Altın ve döviz arasında bir çizgi vardır ki; dolar düşüş yaşadığında altın yükselir. Doların düşük seviyelerde olması demek ekonomide toparlanma belirtileri demek olduğundan piyasada alımlar çok daha kuvvetli hale gelir ve bu da altının ons değerinin artması demektir. Yatırımcı kuşkusuz parasını korumak ister bu açıdan da döviz ve altın arasında ilişkiyi çok iyi incelemelidir. Eğer iki alanda da seyir durağansa hangisinin daha karlı olacağına an itibari ile karar verir.

Döviz çoğu zaman karlı bir yatırım aracı olarak düşünülse de yatırılan paranın değerinin düşmeyeceği garantisini maalesef ki vermez. Yatırılan para bir yatırımcı dışında kar elde etmeye çalışan bir birey ise yani yatırılan paranın kaybı sorun yaratacak düzeydeyse döviz yatırımı yerine altın yatırımı çok daha mantıklıdır. Altın ya da döviz alınmadan önce piyasalar en ayrıntılı şekilde incelenmeli, alıma o şekilde karar verilmelidir.

Arkadaşlarınla Paylaş!

Konuyla İlgili Düşüncenizi Yorum Bölümünde Paylaşabilirsiniz

  Cevap Bırakın

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Abone olarak yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

  Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

  Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin